Bevallom, nem lelkesedem túlságosan az épület fotózásért. Elkedvetlenít a gondolat, hogy bárki éppen úgy le tudja fotózni a templomot, színházat, emlékművet, mint én és a kép hatása is inkább az építész érdeme lesz, mint a fotósé. Éppen ezért eddig nem is kerestem az efféle kihívásokat.
Szombaton mégis egy ilyen kalandra indultunk Piliscsabára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre. Barátom lánya ugyanis nemrég kezdte meg itt a tanulmányait és kiváncsiak voltunk az intézményre. A soká halogatott látogatásnak szomorú aktualitást adott, hogy a Bölcsészettudományi Kar világhírű épületegyüttesének megálmodója és tervezőinek legnevesebbje, Makovecz Imre szeptember végén elhunyt és éppen aznap temették.
Nem tudtuk, hogy beengednek-e egyáltalán, de kár volt aggódnunk, az egyetem tárt kapukkal várt bennünket. Egyszerűen behajtottunk, leparkoltunk és máris megkezdtük sétánkat a különleges épületek között.Hétvége lévén úgyszólván senkivel sem találkoztunk.
Sok torony, de mindegyik különbözik a másiktól.
A talán legjellegzetesebb Makovecz épület, a Stephaneum 1997-2001 között a Millenium tiszteletére épült.
Az egymásba rogyó kupolák,
a hátrafelé dűlő homlokzat,
a szárnyas torony...
... első pillantásra talán meghökkentik a magunkfajta, vízszinteshez, függőlegeshez és unalmas derékszögekhez szokott laikusokat, mégis megszereti az ember ezt a látványt és természetesnek találja. Jó itt sétálni és gyönyörködni.
A legnagyobb hatást mégis a belső tér tette ránk, miután benyitottunk és senki nem firtatta illetékességünket.
Mintha egy erdő hatalmas fáinak lombja alatt sétálnánk emelkedett lélekkel.
Úgy felbátorodtunk, hogy még a nagy előadótermet is megcsodáltuk a felső szinten.
Aznap, október 8-án, Makovecz Imre temetésének napján az egész Kárpát-medencében 20 órakor mécsesgyújtással emlékeztek rá az általa tervezett épületeknél. Legyen ez a szerény bejegyzés az én tisztelgésem a nagy építész emléke előtt.
Remek fotósorozat, méltó a főhajtásra. Sajnálom. Makovecz nagy építész volt, igazán egyedi stílussal. Még a laikusok számára is könnyen felismerhetőek a stílusjegyei. Szerencsére sok szép épület fogja őrizni az emlékét!
VálaszTörlésNyugodjék békében...
Nem rossz képek, és hogy szerezzek neked egy kis meglepetést, elég sokat foglalkoztam épitészettel az utobbi 10-12 évben mondom is az 5 legkedvesebb épületemet:
VálaszTörlés1:World Trade Center(kevesen tudják de nagyon szép épület volt sokszáz képem van az épitéséről és nagyon sok teljes filmem is)
2:TWA Termianal JFK reptér N.Y. Eero Saarinen tervezte hasonloan a Gateway Archoz Saint Louisban
3:Rockefeller center n.y.c. a vilag legnagyobb egyben megterveuzett felhőkarcoló egyuttese, több széz art deco dombormüvel...
többit személyesen
:)
Köszönöm Miklós. Egyetértünk.
VálaszTörlésAz építészethez való vonzalmad tényleg meglepetés nekem.
VálaszTörlésMakovecz Imréhez méltó megemlékezés!
VálaszTörlésSzerintem épületet is lehet egyénileg fotózni, amit bizonyítanak a Te szép felvételeid is!
Köszönöm szépen Jenő! Az elfogultságodat is.:)
VálaszTörlés