A múlt vasárnap Visegrádtól Szigetmonostorig kajakoztunk a kis Duna-ágon. A kép csak illusztráció.
A késői indulás miatt az év eddigi legforróbb napjának legégetőbb óráit töltöttük vízen, a pihenők idején jól esett a csobbanás a hűs hullámokban. Az alacsony vízállás miatt szinte mindenhol sóderos, kikötésre alkalmas partokat találtunk.
Minderről önmagában nem írnék, de adódott néhány, a blogom témájába jobban illeszkedő érdekesség is útközben, melyeket a magammal vitt kis fényképezőgépemmel sikerült megörökítenem.
Például, amikor egy bólyán üldögélő sirály közeledtünkre felröppent, majd halat kapott ki a vízből.
Igazi meglepetést jelentett, hogy egy népes nagy bukó csapattal is találkoztunk. Nagy bukók júliusban a Dunán, méghozzá csapatostul? Igen, pedig mindeddig úgy tudtam, hogy ezek az északról érkező vendégek csak a telet töltik nálunk. További érdekesség, hogy csak tojókat és/vagy fiókákat láttam.
Az egyik pihenőnk során egy part felé tartó kígyót, nyilvánvalóan vizisiklót pillantottam meg, szájában valami zsákmánnyal.
A halat először törpeharcsának néztem, de közelebbről nyilvánvalóvá vált, hogy ez egy általam még sosem látott faj egy példánya.
Az egyik pihenőnk során egy part felé tartó kígyót, nyilvánvalóan vizisiklót pillantottam meg, szájában valami zsákmánnyal.
A halat először törpeharcsának néztem, de közelebbről nyilvánvalóvá vált, hogy ez egy általam még sosem látott faj egy példánya.
A sikló a part fel igyekezett, gondolom a szárazon szeretett volna végezni még mindig mozgó áldozatával.
Közeledtemre visszatért a mély vízbe, majd pár méterrel odébb újra megpróbálkozott a partra jutással.
Ez többször megismétlődött, de én követtem, mert szerettem volna lefotózni, amint lenyeli a halat.
Ettől még messze voltunk, mert a zsákmány még keresztben állt a szájában.
Végül a sikló megelégelte zaklatásomat, elengedte a halat és eltűnt a mélyben. A szegény áldozat némi késedelemmel ugyanígy tett, én meg hoppon maradtam. A meglévő képeknek így is nagyon örülök, mert hasonló jelenetnek azelőtt sohasem voltam még tanúja.
Képeim alapján a hozzáértők nászruhás hím folyami gébként azonosították a halat.
Kis fényképezőgépem ismét jó szolgálatot tett, csupán a nagy bukóknál éreztem a nagyobb tudású gép hiányát.
Örülök, hogy a négy órás vízi úton ennyi érdekességet láthattam. Ez azt jelzi, hogy a Duna állat- és madárvilága kézzelfoghatóan és megtapasztalhatóan gazdagodik.
Most látom az említett túrát. A víz is feltudja erősíteni a napsugarak hatását, elég rendesen. Nem tudom melyikünk járhatott végül jobban, de szerintem Te. Azért a vízen csak megmozdult a szellő is. A siklós kaland klassz lehetett a fotóid alapján. (Talán este visszasiklott az elhagyott zsákmányért :)
VálaszTörlésAz UV sugárzást kivédendően hosszúujjú ingben, hosszú nadrágban eveztem, de a lábfejem és a bokám így is leégett. Hűsítő fuvallatoknak és óránkénti csobbanásoknak köszönhetően kellemes volt a túra. A "zsákmány" megúszta, mert elúszott. :)
Törlés