Régi ismerősökként köszöntöttük egymást, noha korábban csak kétszer találkoztunk személyesen. Az internetes fotós fórumokon figyeltem fel műveltséget eláruló hozzászólásaira és érdekes módon már ismeretlenül is rokonszenv alakult ki közöttünk. A tényleges megismerkedésünk egy emlékezetes közös esti hídfotózás keretében történt.
Kiderült, hogy ugyan néhány évvel fiatalabb nálam, de az én korosztályomba tartozik, ő is mérnök, sőt főiskolai tanár és tervező, de amit legfőképpen értékelek: lelkes fotós. Később Horányban a madáretetőmnél készített szép felvételeket. Ezúttal Tura természeti szépségeivel és főképp az állatvilágával szerettem volna megismertetni őt.
Mire elindultunk a rétre, már szinte újra besötétedett és cseperegni kezdett. Sajnos az állatok mintha elbújtak volna, nem igazán akartak a pesti vendégfotós kamerája elé kerülni. Pedig nem látszott rajta városi mivolta, ő sem városi öltönyben parádézott, az alkalomhoz illő terepruhában, gumicsizmában caplatott a tocsogósban és ő is térdig elázott a magas fűben gázolva.
Azért akadt néhány nyúl, fácán, távoli őzbak, néhány madár és virág a számára. Sőt, egy új virágot is "felfedezett": a fehér pipacsot! Tényleg nem értem, hogy egyetlen piros pipacsot sem látni még nálunk, de a fehér változat nem olyan ritka, mint a fehér holló, úton-útfélen virít. Érti ezt valaki? ( A magyarázat: bujdosó mák a virág neve.)
Gyorsan elrepült három óra, mire bejártuk az összes kedvelt helyszínemet. Addigra az eső alaposan rákezdett, elmosva további fotós reményeinket.
Búcsúzáskor megállapítottuk, hogy szebb lehetett volna ez a program jobb időben, de így is jól szórakoztunk. Házigazdaként én elsősorban arra ügyeltem, hogy a vendégem készíthessen jó fotókat, de azért egy repülő kakukkot sikerült lőnöm.
Sőt, az első idei gyurgyalagomat is ekkor fényképeztem.
Délután kiragyogott a nap és én ügyintézésből hazatérve egyenesen kiautóztam a rétre. A sárga billegetőket fészeképítés közben találtam. Legalábbis a tojó csőrében ott a fészekanyag. Náluk is csak az asszony dolgozik?
A Galga partján nyílik a sárga vizililiom és ennek a mélykék szitakötőnek a fajtársai szép számmal röpködnek és időznek a sásos növényzeten. (No lám, a hártyásszárnyú rovarokat sem ismerem, de ígérem, hogy megtudom és közreadom a nevét.)
(Sávos szitakötő)
Optimistán még az is megfordult a fejemben, hogy kinézek a rókalyukhoz: ebben a szép napsütésben biztosan kijönnek a kisrókák.
Aki visszagondol az elmúlt napok időjárására könnyen kitalálhatja, hogy napfény helyett ismét borút és esőt hozott a délután, így ki sem ültem. Most már aggódom: vajon a kisrókák tudnak úszni? :)
Kérdezősködtem az interneten:
VálaszTörlés1) a fehér pipacs valójában bujdosó mák
2) a kék rovar kisasszony , vagy sávos szitakötő.