Az "Ezévi bankák" című májusi bejegyzésemben az ígéretesen induló, de sajnálatosan hamar véget ért búbosbankás élményeimről írtam. Napokkal a veszteség bekövetkezése után ismét arrafelé jártam. Csak távolról néztem szomorkodva az elárvult és kirabolt odút, amikor egy szarkát láttam elrepülni a közeléből. Talán nem is nyest, hanem ez a madár lehetett a károkozó? Bármelyik is volt, be kellett furakodnia az odú belsejébe, hogy kilopja a tojásokat. Mit tehetnék, hogy kívül tartsam a betolakadókat? Le kell szűkítenem a bejáratot a MME által ajánlott minimális 55 mm-es átmérőre. Miért nem eleve ilyenre csináltam az odút? Azért, mert a több darabos fúró készletemben a túl kicsi 51-es után csak 65 mm-es szerszám állt a rendelkezésemre, így az ajánlott max. 60-asnál kicsit bővebb bejáratot készítettem a fatönkre. Emiatt juthatott be a nem kívánt látogató. Megoldásként kitaláltam, hogy a legegyszerűbben egy, a bejáratnál rögzített fából készült szűkítő gyűrűvel érhetnék célt. Ennek legyártásához viszont faesztergályost kell találnom, méghozzá nagyon gyorsan! Azért sietős, mert reméltem, hogy mielőbb újabb lakók költöznek az odúba és így azok jövőbeni kirablásának megakadályozása égetően fontos. Nagy szerencsével találtam is egy készséges mestert, aki másnapra elkészítette a gyűrűt, melyet azonnal be is szögeltem a bebújó nyílásba. Ennyit tehettem én, a többit már a természetre és a bankákra kellett bíznom.
De nem úgy alakult, hogy nagyon törték volna magukat a nagy sietségben az újabb bankák. Hiába látogattam többször az odú környékét, még csak a huppogásukat sem hallottam. Csalódottan el is könyveltem magamban, hogy idén már nem számíthatok a kedves bóbitás madaraimra.
Azóta másfél hónap telt el. A július 7-i határjárásom során ismét a közelbe vetődtem. Szomorúan láttam, hogy az odú a korábbi vadvirágos, üde környezet helyett elsárgult, kiszáradt gazok között árválkodik. Mennyi szép élmény köt ehhez a helyhez és még mennyi lehetett volna! - nosztalgiáztam. És ekkor megláttam egy távoli elrepülő madarat, melynek röpte a búbosbankáét idézte. Hoppá, csak nem?!!!
Gyorsan magamhoz vettem a kis gépemet és beültem a lesbe. Nem is kellett sokáig várnom, amikor az álcafüggönyön és a gazok szövevényén keresztül láttam, hogy egy banka tart kifelé az odúból. Micsoda meglepetés! Új élet költözött a kirabolt odúba!
Most már én is tudom, milyen élmény az odúból kikandikáló madárfióka, ezért is drukkolok Neked - egy bankafej még látványosabb, mint egy kakukk-, v. seregélyfióka .... Gyönyörűek a naplófotók, a leírás pedig tanulságos. Szeretettel gratulálok.
VálaszTörlésJó, hogy te is átérzed azt az apró örömöt, amit egy kirepülni készülő madárfióka látványa szerezhet. Megtisztelő, hogy tetszenek a fotók és a leírás. Köszönöm szépen a gratulációt és a kedves hozzászólást.
Törlés