Gyümölcs virágzás idején már itt voltak a korán jött bankáim, ritka alkalmat adva arra, hogy tavaszi pompában fényképezzem őket. Már messziről, az öreg lugas oszlopon ülve is tetszetős látványt nyújtottak.
Otthonosan mozogtak a tavaly használt deszka odú körül és elfogadták a régi beszálló ágat is.
Egy virágban álló vadszilva fa csodás hátteret biztosított a fényképezésükhöz.
Többnyire csak a magányos tojó üldögélt az ágon párját várva. Tanúja voltam, amikor végre megjött a hím és helyet fogalt mellette. Furcsállottam, hogy nem hozott kukacot, azaz nászajándékot és semmi izgalom nem látszott közöttük. Egykedvűen, ellenkező irányba nézve időztek egy kissé, majd a hím elrepült. Majd most hozza a lótetűt, átadja és megtörténik a párzás - gondoltam és nyilván a tojó is ezt várta. Nem így történt.
A tojó még pár napig visszajárt, de aztán elmaradt ő is. Egy hétig nem volt semmi mozgás az odú körül.
Én azért reménykedtem, hogy a hím majd új párral fog jelentkezni.
Közben lehullottak a fehér szirmok és a néhány fagyos hajnal a gyümölcsfákat is megviselte. Az őszibarack még őrzött néhány rózsaszín virágot, amikor ismét banka ült a beszállóra. Talán a hím újabb hódítása?
Ellenfényben, átvilágított bóbitával igazán csinosnak tűnt a banka menyecske. Reméltem, hogy felébreszti a hím családalapítási kedvét.
Néhány nap múlva előttem történt egy randevú, beszállt a hím madár.
Ezúttal nem jött üres csőrrel, gyengéd mozdulattal felkínálta a csemegét a párjának.
Az szépen köszönte és örömmel elfogadta. Ez a madaraknál az elköteleződés jele, azt jelenti, hogy közös fióka nevelésre szövetkeztek. Ezután szokott következni a párzás, de meglepetésemre a hím nem kezdeményezett, hanem gyáván megfutamodott.
Újabb napok teltek el és a bankák csak szórványosan jelentkeztek, leginkább csak a tojó üldögélt az ágon. A háttér ismét változott, régen lehullottak a virágszirmok, üde zöld levelek jelentek meg a fákon. Újra tanúja lehettem a két madár találkozásának és az ajándékozási szertartásnak, méghozzá sorozatban egymás után több alkalommal.
A tojó már alaposan jóllakhatott, de a hím továbbra is visszarettent a násztól, elfordult, majd elrepült.
Napközben nem láttam őket, de esténként megérkeztek. Május elsején meglestem a párocskát: a tojó bebújt az odúba, a hím pedig hordta neki a kaját. Néhányszor beadta az odúba, aztán az ágra ülve várakozott a csábító falattal a csőrében.
Akkor úgy gondoltam, hogy, ha késve is, de végre rendbe jöttek a banka ügyek.
Sajnos csalódnom kellett. Másnap már egyáltalán nem jelentkeztek a madaraim és ez azóta is így van. Március végén már megjöttek, egész áprilisban kínlódtak és májusra végképp elmaradtak.
Nagyon sajnálom, hogy nem láthatom őket többé a házunk körül, mert nem lesznek fiókáik és ezért - bár nem vagyok banka sexológus - Banka urat hibáztatom. Talán kiöregedett szegény...
C'est la vie ! - szerencsénkre a szép fotóid megmaradnak.
VálaszTörlésHát igen, ilyen az élet... Mindenki megöregszik, aki sokáig él. Vigasztaló, hogy szép fotókkal ajándékoztak meg, amíg itt próbálkoztak. Köszönöm a figyelmedet és a hozzászólásodat.
Törlés