Tíz évvel ezelőtt írtam első ízben az egyhajúvirágról, amely Tura egyik legjelentősebb természeti értéke. Zavartalan szaporodása érdekében termőhelyét természetvédelmi területté nyilvánították és virágzása idején jól láthatóan körülkerítették. Ennek ellenére néhány éve már nem láttam ott a különleges korai virágokat és sajnálattal könyveltem el a kipusztulásukat.
Ma egy kedves turai ismerősöm adott hírt arról, hogy a lesemtől nem is nagy távolságra fekvő kis akácosban újra virít az általam kihaltnak hitt virág. Délután nagy örömmel és fényképezőgéppel a nyakamban indultam felfedező útra és meg is találtam a helyet, ahol a fák alatti avart áttörve legalább 100 tő virult.
Remélem, hogy itt még sokáig vígan tenyészik és szaporodik majd.
Az egyhajúvirág (tavaszkikerics vagy piros hóvirág) az egyik legkorábban virágzó növényünk, csak kevés termőhelye ismert Magyarországon. Virágzási ideje február-március. A levelek a virágokkal egy időben jelennek meg, csuklyás csúcsúak, élénkzöldek. Nálunk meleg, laza, homokos talajú erdők tisztásain, illetve homokpusztákon fordul elő. Termése toktermés, általában csak kevés magot hoz. Fokozottan védett. Természetvédelmi értéke 250.000 Ft.
Tetszik nekem ez a piros hóvirág, néhány felvétel olyan különös, amikor a nap áttetszik a virág szirmain, olyan, mintha fátyolból lenne, nagyon szép.
VálaszTörlésÖrülök, hogy tetszik. Szépségében hasonlít az őszi kikericshez (talán rokonok is), de a legnagyobb "érdeme", hogy kora tavasszal virít, amikor még minden színtelen és kopár.
Törlés